Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Fackeltåget
Samtida recension
Läs en samtida recension ur Resonerande bokkatalogen. Obs! Recensionerna kan innehålla spoilers, dvs. information som avslöjar intrigen.
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning
V. V. Järner, internationellt känd som dramatiker, återvänder här till prosan - och hemstaden Borgå, småstadsidyll på gott och ont. Traditionerna kring Runeberg ger drag åt stadens officiella ansikte, men det lilla samhället har andra och verkligare, mindre representativa ansikten. I berättelsens centrum står Celius som kommer från ett arbetarhem, och genom hans ögon får vi följa skeendet från 1910-talet fram till nuet. Fackeltåget är en skildring av ett livsöde och en småstadsmiljö, som i sig speglar en hel nations utveckling under 70 år. Det är ett brett socialt panorama Järner målar upp, myllrande av liv, överraskande och motsättningsfyllt, allvarligt och komiskt som livet självt. Fackeltåget är en stor roman, och en viktig kompletterande bild av den finlandssvenska verkligheten.
(baksidestext)
(baksidestext)
Ämnen och teman
Personer, aktörer
Huvudpersoner
Platser för händelserna
Konkreta platser för händelserna
Exakt tidpunkt
Ämnesordskedjor
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Namn
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
198