Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Jaguarskogen

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Sjökapten Wilhelm Lundin tar Frida, Rickard och Guttav och alla djuren med sig på handelsfartyget Mary Rose. Resan går över Atlanten, till några öar i Västindien och slutligen till Belize i Centralamerika.
De uppsluppna äventyren är många. På ön Tobago träffar de en ömhetstörstande gris, saboterar en filminspelning och råkar få med sig Världens Dyrbaraste Katt ombord. På Coffin Island dansar de 50-talsrock en natt tillsammans med ensligen Sharkey Bill, alias Bertil Andersson från Bromma.
Men det är till Belize de ska. Där ska de träffa isländskan Åsa Wrigth och titta på regnskogarna och alla djuren. Men isländskan kommer inte. I stället får de ett mystiskt meddelande: Åk till Jaguarskogen. CCK.
Det är nu de verkliga äventyren börjar. Men hur det är i Jaguarskogen och vad CCK betyder, det får ni läsa i boken.

Jaguarskogen är en fristående fortsättning på Hjälp! Boan är lös! och Regnskogsjakten.

(baksidestext)

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

220

Förlag

Språk

Illustratör