Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Dödens dörrar

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Lättläst. 9-12 år.

Zak och Erro smyger in i en övergiven byggnad som är full av livsfarliga fällor. Huset är som ett stort, dödligt spel. De faller ner i ett rum som har åtta dörrar. Vilken dörr leder ut? Då börjar talet röra sog nedåt. Zak och Erro kommer att bli krossade om de inte kan ta sig därifrån!

Sci-fi är en genre som lockar många. Den här lättlästa och fängslande serien är perfekt för de som kämpar med sin läsning. Korta kapitel i fyrfärg ger berättelserna liv och kombinationen med korta meningar och ett lätt språk ger läsaren självförtroende att läsa en hel bok.

Serien handlar om Zak och Erro som gömt sig ombord på ett rymdskepp i hopp om att få se en rymdstrid på nära håll. Nu är de fast på Alcatraz, den stora straffkolonin där galaxens värsta brottslingar hålls fågna.

I varje bok följer läsarna de osannolika vännerna när de försöker fly från planeten Alcatraz! Tillsammans övervinner de motgångar, och ser styrkan i sin vänskap och sina olikheter.

Författaren Michael Dahl har också skrivit över 200 barn- och ungdomsböcker, flera av dem är prisbelönta. En av hans fantasyserier skriven för de som har läs- och skrivsvårigheter tillhör de mest lästa i hela USA.

Dödens dörrar är den fjärde boken i serien.

Ämnen och teman

Personer, aktörer

Huvudpersoner

Platser för händelserna

Konkreta platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Språk