Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Tidens tiggare

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Paket Tidens tiggare innehåller fyra böcker: Långvägaskogen, Illop, Botulf, Regnens berg.

Efter ett närmast monumentalt arbete som resulterade i biografin Sjutusen år i fyra delar om Carl-Gustaf Lilius, har Irmelin nu återgått till barnböcker.

Nu ger hon ut en tradulja, som hon kallar det. Den traduljan är en tetralogi kallad Tidens tiggare och den består således av fyra böcker, en berättelsesvit, en sagoroman eller fantasy.

Tidens tiggares rörliga medelpunkt är Skeppet Sydväst, en liten, jaktriggad skuta som uppstod en sommardag för omkring sjuttio år sedan. Det var en barkbåt som Irmelin täljde med sin syster och sina kusiner.

Sydvästens första egna bok var tåttsamlingen (också Irlmelins egen term) Barbidels hav som utgavs av Schildts 1986.

Nästa Sydvästbok var Korpfolksungen, (Schildts 1994).

Den nya tetralogin Tidens tiggare börjar där Korpfolksungen slutar med Långvägaskogen. Därpå följer Illop, Botulf, och den avslutande delen Regnens berg, som är en kortare tått snarare än en tradulja.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

671

Förlag

Språk

Lisätietoja

Fyra volymer i 1 fodral 22 x 15 x 4 cm.