Kaddish

Typ

novellsamlingar

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

"Krig kan göra så med människor. Benjamin förstod det nu, fast inte då, inte som barn. Då trodde han att det var hans fel när saker drevs till den där spetsen. Den kom när han minst anade det, för att det var slut på smöret eller som nu, för att Benjamin ville veta om han var jude. Plötsligt var spetsen där och med den utbrottet."

Det lilla barnet gör sitt bästa för att förstå vad som pågår i vuxenvärlden, där pappan ständigt gömmer sig och slätar över, medan mamman pendlar mellan eufori och hysteri. Sju barkbåtar som styr ut på det öppna havet skänker tröst och lindring till den ensamme pojken på bryggan. En pratig och okänd kvinna på en buss visar sig ha en nyckel som öppnar upp det slutna skalet hos sin medresenär.

Med humor och värme, men även med bitande svärta, tecknar Henry Bronett i dessa historietter porträtt av människor som står ensamma med sin sorg, sin undran, och som enträget söker efter en identitet och ett sammanhang i sina liv.
Tradition, familjekärlek, utanförskap och sökandet efter en kulturell tillhörighet cirkuslegenden Henry Bronett utkommer till hösten med en poetiskt vacker och smärtsam novellsamling där kommunikationen mellan två judiska generationer avstannat, Auschwitz pratar man helt enkelt inte om. Här är det framför allt barnets perspektiv som får ta plats. Hur hittar man sin egen identitet i en tillvaro som bara är synlig till hälften? Vad händer med ett folk som fått så djupa sår att de sträcker sig från morfar och mormor till pappa och mamma och längre ändå? Henry Bronett debuterade som författare med kokboken Största möjliga njutning! 2005. 2008 utgavs diktsamlingen Närmare nu och 2010 debuterade han som barn- och ungdomsboksförfattare med Gnuffarna på Bamseklo, vilken följdes av Charles Grandpiers Äventyr: Drakblodsfröna 2011. Historietter är Henry Bronetts första novellsamling.

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Titel

Undertitel

historietter

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

136

Språk