Huviksi ja haitaksi

Tyyppi

runokokoelmat
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.

kuvaus

Huviksi ja haitaksi on omistettu tottelemattomille lapsille. Viimeaikaisissa tutkimuksissa on havaittu, että kun lapsia kehottaa pesemään kätensä, useimmat lähtevät letti viuhuen jatkamaan salamyhkäisiä leikkejään. Tieteilijät ovatkin päätelleet, että tällaisille lapsille ei pidä antaa hyviä vaan erityisen huonoja neuvoja.

Grigori Oster on itäisen naapurimaamme tunnetuimpia ja rakastetuimpia lastenkirjailijoita, jonka hurjissa loruissa on karismaa kuin merirosvon tarinoissa. Huviksi ja haitaksi on kokoelma Osterin runojen parhaimmistoa. Anarkistisilla, käänteistä psykologiaa ovelasti harjoittavilla runoilla aivopestyt lapset toimivat yllättäen kuin mallioppilaat.

Alexander Reichstein on moskovalaissyntyinen, Suomeen asettunut Valtion lastenkulttuuripalkinnolla noteerattu taiteilija, jonka työstämät kuvat ovat kuin naapurin seinään huolella taituroituja graffiteja. Teoksen suomentaja on slaavilaisen filologian maisteri Teemu Kaskinen.
Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.

julkaisut

Ensimmäinen julkaisu

kyllä

Ilmestymisaika

Sivumäärä

123

Kustantaja

Kieli

Kääntäjä