Teoksen nimi. Mikäli teos on julkaistu useammalla nimellä, näytetään ensimmäisen julkaisun nimi.

Me Poroset

Tyyppi

romaanit
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.

kuvaus

Millainen on pienen poronvasan ensimmäinen vuosi? Pohjoista luontoa kaikkina vuodenaikoina hehkuva, upein luontokuvin kuvitettu Me Poroset innostaa lapsia lukemaan ja vahvistaa heidän luontosuhdettaan.

Toukokuussa – elämänsä ensimmäisten tuntien aikana – pikkuporo kammertautuu jaloilleen ja ottaa vaappuvia ensiaskeleitaan emonsa vierellä. Alkaa suuri seikkailu kohti aikuisuutta. Millaista on pienen poronvasan elämä? Mitä kaikkea voi tapahtua, kun vasa kasvaa aikuiseksi poroksi? Ja mitä kaikkea porovasan kiehtovaan elinpiiriin kuuluu?

Helppolukuinen tarinallinen tietokirja sopii kaikenikäisille eläinten ystäville. Me Otukset -sarjassa ovat aiemmin ilmestyneet Me Kettuset (2020), Me Karhuset (2021), Me Hukkaset (2022) ja Me Lintuset (2023).

(Into)

Henkilöt, toimijat

Konkreettiset tapahtumapaikat

Alkukieli

Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.

julkaisut

Ensimmäinen julkaisu

kyllä

Ilmestymisaika

Sivumäärä

47

Kustantaja

Kieli

Lisätietoja

Valokuvat ja teksti: Hannu Laakso.

Sarjamerkintä