Teoksen nimi. Mikäli teos on julkaistu useammalla nimellä, näytetään ensimmäisen julkaisun nimi.

Miina Mylläkkä on katastrofimagneetti

Tyyppi

romaanit
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.
Kansikuva
Kansikuva
Eri kansikuvat esitetään isoina, kun osoitat tai klikkaat pikkukuvaa.

kuvaus

"Nimeni ei oikeasti ole Miina Mylläkkä. Vaan Vilhelmiina Mylläri. Se mylläkkä-osuus on iskän VITSI. Tiedän että se on vitsi, koska joka kerta kun iskä sanoo sen, se nauraa kaakattaa kuin joku iso vesilintu. En tajua mikä siinä on niin hauskaa. Ei edes ole totta, että jotenkin mylläköisin. Se on niin kuin mummi sanoo, että minä nyt vain satun olemaan KATASTROFIMAGNEETTI."

Miina Mylläkkä on katastrofimagneetti aloittaa huumoria pursuvan lastenkirjasarjan, josta ei puutu vauhtia eikä kohellusta.

Tämän kirjan kolmessa tarinassa Miina perustaa kampaamon, hankkii uskollisen lemmikin (ja saa sen puhumaan venäjää) ja kohtaa koulutarkastajan - ja aiheuttaa joka kerta melkoisen mylläkän!

(Art House)
Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.

julkaisut

Ilmestymisaika

Sivumäärä

131

Kustantaja

Kieli

Kääntäjä

Kuvittaja

Ilmestymisaika

Sivumäärä

131

Kustantaja

Kieli

Kääntäjä

Kuvittaja

Sarjamerkintä

Ensimmäinen julkaisu

kyllä